FOTOTEST.CZ
modelingový server aneb praktická příručka pro modely a modelky


» otázky & odpovědi   » slovníček   » praktické rady   » mám šanci ?
» užitečné odkazy   » o tomto serveru


Casting - 20 vteřin, které rozhodnou o vašem úspěchu

Nepromarňujte zbytečně příležitosti aneb proč je důležité se na casting správně připravit? Jaké typické a přitom zbytečné chyby dělají na castinzích nejenom nováčkové v modelingu, ale i zkušení modelové a modelky z renomovaných modelingových agentur?

Casting (po česku kasting, popř. foneticky kásting) je často dlouhé čekání (i mnoho hodin) v zástupu zájemců (desítkami i stovkami), kteří se ucházejí o tu samou zakázku jako vy (např. focení reklamy, obsazení do role v reklamě nebo ve filmu či přehlídku).

Přitom pro váš úspěch či neúspěch je často rozhodující, jak dokážete během několika málo okamžiků zaujmout, jak dobře se dokážete "prodat", k čemuž máte nezřídka právě zmiňovaných cca 20 vteřin, během kterých máte udělat pár kroků, zapósovat, zatvářit se, popř. říci pár slov, abyste pak slyšeli typické "Děkujeme, ozveme se vám, další prosím...".

Někdy sice máte k disposici i více času, přesto je prokázané, že rozhodující obrázek si o vás udělají ti, kteří vás vybírají, většinou v několika málo prvních vteřinách, max desítkách vteřin.

Proto zde uvádíme souhrn základních rad, které vám pomohou z těch průměrných cca 20 vteřin na castingu maximálně vytěžit (níže jsou jednotlivé body rozepsané podrobněji, resp. vysvětleno co je tím konkrétně myšleno a proč je to či ono důležité):

Jak se připravit na casting?
 • dobře se seznamte s požadavky (aneb je casting skutečně pro vás?)
 • buďte v dobré kondici (aneb před castingem se neflámuje)
 • vhodně se oblečte (aneb nezapomenout na prádlo/plavky a na boty na vysokém podpatku)
 • vhodně se naličte (aneb méně je většinou více)
 • book či portfolio nenechávejte doma (aneb pochlubte se, pokud máte čím)
 • setkarta nebo fotka jako visitka nutností (aneb jak nebýt zapomenut, jak nebýt zapomenuta)
 • naučte se chodit, tvářit a mluvit (aneb jak vyniknout)
Jak se chovat na castingu?
 • přijďte na casting včas (aneb nedochvilní mají smůlu)
 • buďte v dobré náladě (aneb o nepříjemné spolupracovníky nikdo nestojí)
 • nebuďte konfliktní (aneb model může být všechno, jen ne konfliktní)
 • buďte trpěliví (aneb na casting si musíte vyhradit dostatek času)
 • dávejte pozor, co na castingu podepisujete (aneb nepodepisujte nic, co jste si dobře nepřečetli)
Co dělat po castingu?
 • buďte trpěliví (aneb buďte realisté)
 • připomeňte se (aneb člověk nikdy neví)
 • buďte vytrvalí (aneb úspěch se zpravidla nedostaví hned)


A teď ještě jednou a podrobněji:


Jak se připravit na casting?

Je pár důležitých, na první pohled samozřejmých, avšak velmi často opomíjených věcí, které byste měli mít na paměti, když se chystáte na casting:
 • dobře se seznamte s požadavky (aneb je casting skutečně pro vás?)
  možná se se to zdá jako samozřejmost, ale není výjimkou, že na casting, kde jsou striktním požadavkem dlouhé přírodní blond vlasy, přijde mnoho na krátko ostříhaných brunetek (a naopak); jsou sice i výjimky, kdy uspěje i model, který nesplňuje úplně přesně požadavky castingu (např. je o pár cm menší), ale většinou je to ztráta času pro vás i pro pořadatele castingu, proto si dobře zjistěte, co se od účastníků castingu očekává a pokud nesplňujete základní kritéria, dobře zvažte, zda tam jít

 • buďte v dobré kondici (aneb před castingem se neflámuje)
  i když budete mít v booku skvělé fotografie, svědčící o tom, že jste ve svém oboru profesionál(ka), když budete na castingu vypadat pod psa (oteklí, s kruhama pod očima, vizáž závislého apod.), těžko zabráníte tomu, aby si ti, co vás vybírají, pomysleli: "ta/ten je za zenitem"; výjimkou jsou jen nedostatky, o kterých je zřejmé, že jsou dočasné a/nebo nebudou mít negativní vliv na zakázku (např. drobná poranění)

 • vhodně se oblečte (aneb nezapomenout na prádlo/plavky a na boty na vysokém podpatku)
  především musí oblečení na casting dát vyniknout vašim přednostem, pokud pořadatel castingu nepožaduje něco specifického, většinou je lepší vzít si něco jednoduššího (jeansy, tričko), současně však nezapomínat, že někdy chtějí na castingu vidět i vaši postavu, proto je praktické ať jste muž či žena mít pod oblečením pro předvádění vhodné spodní prádlo nebo sebou mít plavky (pak ale musíte řešit, kde se převléci); pro modelky je naprostou samozřejmostí mít s sebou boty na vysokém podpatku (pokud už v nich nepřijdou), zejména pokud jde o casting na přehlídku

 • vhodně se naličte (aneb méně je většinou více)
  pokud je casting pořádán profesionály z oblasti módního, reklamního či filmového průmyslu, potřebují vidět, jak ve skutečnosti vypadáte (to, jak můžete vypadat, ukazujete na svých fotkách v booku), proto bývá příliš silné výrazné líčení často spíš na škodu, ale vždy je třeba zvážit o jaký casting se jedná, jak dobře se umíte líčit a jak moc si věříte, že zaujmete přirozeným půvabem, resp. zajímavým zjevem.

 • book či portfolio nenechávejte doma (aneb pochlubte se, pokud máte čím)
  na většinu castingů můžete jít i bez booku, takže pokud začínáte, věnujte čas i peníze raději obcházení castingů a shánění práce, nikoliv "focení booku", ale pokud už book máte, byla by hloupost ho neukázat, nepochlubit se tím, co už máte za sebou, resp. jak můžete vypadat na fotkách

 • setkarta nebo fotka jako visitka nutností (aneb jak nebýt zapomenut, jak nebýt zapomenuta)
  velmi často končí castingy tím, že je vybráno několik nejvhodnějších kandidátů/kandidátek na danou zakázku, ze kterých se následně vybírá ten jediný/jediná a k tomu právě slouží setkarty (karta cca A5 s několika fotkama a kontaktem na model), aby si ti, kteří vybírají připomněli, o koho z těch několika desítek nebo i stovek účastníků castingu jde - kdo setkartu nenechá, je často zapomenut(a) a tudíž vyřazen(a); v nouzi místo setkarty postačí pořadatelům castingu dát alespoň fotku (detail obličeje A5, stačí i 10x15, na kterou se připíše jméno a kontakt na model)

 • naučte se chodit, tvářit a mluvit (aneb jak vyniknout)
  nezapomeňte, že není důležité jen jak vypadáte, ale i jak působíte - ladná a jistá chůze je vaše plus, neschopnost ujít pár kroků na vysokých podpatkách u modelek velké mínus, rovněž tak jako kymácení a pajdání u modelů vůbec; kyselým či přihlouplým výrazem nebo naopak křečovitým úsměvem si také většinu lidí nezískáte; umět mluvit je důležité nejen pro casting na mluvené role, ale i pro vaši celkovou imageJak se chovat na castingu?

Jste dobře připraveni (viz výše uvedené body)? Tak teď to jen dobře "prodat", resp. nic nepokazit:
 • přijďte na casting včas (aneb nedochvilní mají smůlu)
  zjistěte si předem, kdy se casting koná, v kolik hodin přesně, kde se koná, jak se tam dostanete, jak dlouho cesta bude trvat a podle toho se zařiďte, abyste na casting dorazili v předstihu; lepší být na místě hodinu předem (svědčí o vašem zájmu, tudíž plus pro vás), než se opozdit o pár minut (a to i když se samotné castingy nezřídka opozdí), protože nedochvilnost je v podstatě nespolehlivost (i když máte sebelepší omluvu nebo výmluvu) a nespolehliví lidé jsou risikem zejména ve vysokorozpočtových zakázkách, s nespolehlivými lidmi se nespolupracuje

 • buďte v dobré náladě (aneb o nepříjemné spolupracovníky nikdo nestojí)
  casting je často dlouhé čekání, nezřídka v atmosféře stresu a nejistoty, avšak nenechte nic negativního na sebe působit, protože jinak nezapůsobíte dobře na lidi, kteří kromě sledování toho jak vypadáte dají často i na to, jak na ně působíte, "jaký mají z vás pocit", proto si sebou vemte např. nějaké pohodové čtení nebo se jinak zabavte, abyste pak nepůsobili v důležitých 20 vteřinách otráveně, unaveně, znuděně apod.

 • nebuďte konfliktní (aneb model může být všechno, jen ne konfliktní)
  ještě horší než být nepříjemný/á nebo přijít pozdě, je být konfliktní, tím se často model(ka) diskvalifikuje jednou pro vždy - při castingu musí umět model(ka) unést neúspěch, protože tím si zvyšuje šanci, že třeba příště dostane šanci; nebýt konfliktní neznamená "nechat na sobě dříví štípat", ani to neznamená dělat něco, co je za hranicí toho, co je model(ka) ochoten/ochotna dělat nebo snést, "nebýt konfliktní" znamená řešit slušně a elegantně konfliktní, potenciálně konfliktní nebo stresové situace

 • buďte trpěliví (aneb na casting si musíte vyhradit dostatek času)
  jít na casting s tím, že za hodinu musíte být někde jinde, je risikové; casting je často čekání a čekání, takže buďte na to připraveni - vemte si s sebou něco, čím se zabavíte (např. zábavné čtení, studijní materiály apod.) nebo můžete věnovat čas diskusím s ostatními účastníky, během kterých se můžete mnohé užitečné dozvědět (informace o jiných castingách, zkušenosti druhých, informace o agenturách apod.)

 • dávejte pozor, co na castingu podepisujete (aneb nepodepisujte nic, co jste si dobře nepřečetli)
  co se týká podepisování čehokoliv, podepsat něco, co si člověk dobře nepřečetl a čemu dokonale nerozumí je velká hloupost a na castingách to platí dvojnásob, proto si vše před podpisem dobře pročtěte, popř. s někým po telefonu zkonsultujte, protože se může lehce stát, že vám bude dána k podpisu "jen taková formalita" a vy až následně zjistíte, že např. dáváte svolení ke komerčnímu (libovolnému) užití fotek pořízených během castingu aniž byste za to dostali zaplaceno nebo podepisujete smlouvu na zakázku za velmi nevýhodných podmínek nebo jste třeba vázáni velmi dlouhou dobu, kdy musíte být neustále k disposici, nepřijímat jiné zakázky a přitom nakonec vy zakázku ani nedostaneteCo dělat po castingu?

Casting je za vámi, co teď?
 • buďte trpěliví (aneb buďte realisté)
  na castingu se s vámi rozloučili s typickým "děkujeme, ozveme se vám", což často znamená, že už se nikdy neozvou, neboť mnozí lidé v tomto oboru se bohužel řídí trochu jinými pravidly slušnosti, agentury a klienti se "ozývají" jen těm, o koho mají aktuálně zájem; současně platí, že nezřídka se výběr protáhne, takže to, že se např. neozval nikdo do slibovaného týdne, ještě neznamená, že se neozve za dva týdny nebo za měsíc, takže nezbývá než čekat a zatím hledat jiné zakázky (když si mezitím najdete něco jiného, nemůže se někdo, kdo se včas neozval, divit)

 • připomeňte se (aneb člověk nikdy neví)
  i když se jste nebyli na castingu úspěšní (řekli vám to rovnou nebo se neozvali), nebojte se připomenout, tj. zavolat, popř. pokud máte cestu zastavit se v kanceláři u těch, kdo vás vybírali - zaprvé to svědčí o vašem zájmu (což je plus) a nezřídka se stane, že se po castingu všichni vytipovaní favorité ukáží jako nepoužitelní (např. klient změní názor, změní se požadavky nebo favorit dá přednost jiné zakázce či onemocní) a pak při troše štěstí může k zakázce přijít i ten/ta, který/která během castingu zapadl(a) v davu, resp. v nouzi se bere ten/ta, kdo je po ruce

 • buďte vytrvalí (aneb úspěch se zpravidla nedostaví hned)
  na castingu máte většinou mnoho konkurentů/konkurentek, je jasné, že většina účastníků castingu neuspěje, proto je pravděpodobné, že zejména na začátku kariéry budete muset obejít mnoho castingů, abyste třeba na jednom uspěli - s tím je nutné počítat


 
Praktické rady

Casting - 20 vteřin, které rozhodnou o vašem úspěchu »
Nepromarňujte zbytečně příležitosti aneb proč je důležité se na casting správně připravit »

Jak poznat kvalitní a solidní modelingovou agenturu? »
Stručná odpověď v 6 bodech s následným podrobnějším vysvětlením »

Jak se stát modelem, jak se stát modelkou? »
Stručná "nalejvárna" pro úplné nováčky na úvod do světa modelingu »

sponsor projektu
FOTOTEST.CZ je

www.fototest.cz
www.fotostudio.cz

UPOZORNĚNÍ: Všechny informace, názory, hodnocení, rady a doporučení zde uvedené nebo pocházející z tohoto serveru representují jeden (resp. několik) z mnoha možných pohledů či zkušeností v modelingu a v žádném případě za ně nijak neručíme. Neodpovídáme za obsah stránek, na které směřují odkazy zde umístěné, neručíme ani neodpovídáme za chování a jednání agentur a fotografů ani neručíme za správnost, přesnost a aktuálnost informací zde uvedených.


COPYRIGHT: Texty zde uvedené je možno používat k nekomerčním i komerčním účelům za podmínky, že u každého použití textu (nebo citování či použití jakékoliv jeho části) bude zřetelně uvedeno, že původní text pochází z FOTOTEST.CZ. V zájmu posílení dobrých vztahů doporučujeme dát nám o každém použití textu vědět.

Poznámka: Texty uvedené na tomto serveru byly vytvořené, napsané a/nebo sestaveny pro server FOTOTEST.CZ (pokud není u textu uvedeno jinak). Je potěšující, že texty z tohoto serveru putují po Internetu a nacházejí místo na jiných serverech nebo tiskovinách. Avšak pokud se někde vyskytují texty z tohoto serveru (ať už se jedná o celé články nebo jejich části v originální nebo pozměněné podobě), aniž by bylo uvedeno, že "text pochází ze serveru FOTOTEST.CZ" (nebo něco v podobném významu), znamená to, že ten, kdo je použil, (vědomě či nevědomě) nectí zákon a právo, ale hlavně přitom nedodržuje pravidla elementární lidské slušnosti, která velí při použití cizího textu uvést zdroj (tj. nepřisvojovat si slova někoho jiného a respektovat autorství). O takových stránkách a jejich vlastnících a o jejich solidnosti si udělejte obrázek sami.


aktualisováno 17.8.2016
© 2000-2016 FOTOTEST.CZ